Страници

Български национални празници

Наред с всички светски и църковни празници, в България се отбелязват дати, които имат важно значение в историята на държавата. Това са: 19 февруари поклон пред делото на Васил Левски – Апостолът на свободата.
3 март Денят на Освобождението на България от турско робство се чества всяка година на 3 март в чест на подписването на Санстефанския мирен договор.
24 май Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български официален празник, честван на 24 май. На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий.
2 юни Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
6 септември Съединението на България е обединението на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК).
22 септември Независимостта на България е провъзгласена с Манифест на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново.
1 ноември Денят на народните будители е общобългарски празник, ознаменуващ делото на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух, стремеж към образование и книжовност.

Тези празници са свързани с почит и признание. Посещението на паметници, музеи, четенето на енциклопедии и книги, на някои от тях и приготвяне на по-специално меню са дейности, които бихме могли да направим на тези дати.



Къкринско ханче, в Памет на Левски

В памет на Левски

2 юни и Радецки


Панорама "Плевенска епопея" и Скобелев парк и Честит 3 март 2012!

Историческа възстановка на събития от Руско-турската война, 3 март 2013

Храм "Рождество Христово" - Шипка и 3 март 2015




Меню 3 март 2015




6 септември 2012



22 септември 2014


1 ноември 2012

Къщата на Иван Вазов

1 ноември 2013


1 ноември 2014

1 ноември 2016

Розички с цветовете на българско знаме


Сладкиш трибагреник


Трибагреник