Страници

Трифон Зарезан

Трифон Зарезан е празник, популярен също и като Ден на лозаря, посветен на труда, грижите и любовта на българина към лозата, гроздето и виното.
По стар стил се чевствал на 14 февруари, денят, в който бил възспоменаван Св. мъченик Трифон, считан за пазач и покровител на лозята, но след приемането на Григорианския календар празникът на Св. мчк Трифон се измества на 1 февруари, а празникът на Трифон Зарезан остава основно на 14 февруари, като една от причините е, че лозарите считат 1 февруари за твърде ранна дата за резитба. В момента Трифон Зарезан се празнува и на двете дати. 

Легендата:
"Един ден в началото на февруари Трифон подрязвал лозето си. Покрай него минала Светата Майка с пеленаче в ръце, а той й се присмял. На Богородица й станало мъчно, но замълчала. Когато минала покрай къщата му, казала на жена му да занесе кърпа, да го превърже, че си е отрязал носа.
Жената бързо отишла при мъжа си, а той се зачудил на думите, замахнал без да иска с косера и си отрязъл носа."

Традицията:
В ранни зори стопанката на дома приготвяла храната: замесвала обреден хляб, сварявала и приготвяа кокошка на саджак, наливала бъклица с вино. Като се покажело слънцето, мъжете се отправяли към лозята с песни. Днес точно тази традиция не се спазва навсякъде, но пък на много места на този ден се зарязват лозята.
Първото зарязване се извършва от най-възрастният лозар. Той разкопава около най-едрата лоза в лозето му, полива три пъти в кръг около корена ѝ с червено вино, и отрязва три пръчки от лозата. От тях свива венец, усуква го с червен конец, слага го върху калпака и се прекръства. По този начин всеки от мъжете Зарязва лозето си.
Така събрани мъжете си избират цар – или най-уважаваният мъж в селото или стопанина, чийто лозе родило през изминалата година най-много грозде. След това сядат насред лозята и хапват и пийват. После тръгват към селото, като качват царя на гроздето на „каруца“, или върху ръцете на двама мъже и се редуват да го теглят. След като обиколят всички домове, мъжете се събират в дома на царя и продължават празника.

Храната на празника: Празничната трапеза вклюва хляб, декориран с различни елементи, свързани с лозята и варена кокошка, пълнена с ориз и/или булгур, както и задължителното червено вино.

Рецепти за Трифон Зарезан




Торта Бъчва, за Трифон Зарезан



Роло питка с шарена сол за Трифон Зарезан


Сладък салам Буре


Пълнено пиле с ориз