Страници

Торта Червено кадифе с пълнозърнесто брашно


Блатовете на тази торта са на Червено кадифе, но тук използвам пълнозърнесто лимецево брашно и захар Мусковадо. Тъй като цветът на тази торта, според класическите рецепти се получава от реакцията на какаото с бутермилк, или оцветяване с червено цвекло, без използването на боя, тук е само с лек розов отенък, заради цветът на брашното и захарта, но пък вкусът на пълнозърнестите блатове е запомнящ се. Разбира се възможно е използването на червена боя за получаване на красив цвят и в повечето рецепти се процедира така, то в рецептата ще отбележа като опция. Кремът е класически за торта Червено кадифе, като тук не си позволих да използвам пълнозърнеста захар, макар, че много ми искаше:), но всичко щеше да стане в един цвят. 



Торта Червено кадифе с пълнозърнесто брашно



Продукти:

блат:
125 гр масло, на стайна температура
230 гр захар Мусковадо или друга
2 яйца
1 пакетче бурбонска ванилова захар
250 мл бутермилк
1 ч.л. ябълков оцет
300 гр пълнозърнесто лимецово брашно
1 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.л. бакпулвер
3 с.л. натурално какао
1/2 ч.л. сол
*по желание 2 ч.л. гелобразна червена боя

крем:
400 гр пудра захар
180 гр масло, на стайна температура
400 гр крема сирене
1 пакетче бурбонска ванилова захар
щипка сол

Приготвяне:

Блат:
Фурната се включва да загрява на 180 градуса. Голямата правоъгълна тава на фурната се застила с хартия за печене. 
Маслото се разбива със захарта и ваниловата захар на крем.  Добавят се едно по едно яйцата, като след всяко се разбива много добре, до усвояване. 
В купа се разбъркват бутермилк с оцета. По желание може да се добави боя. 
В друга купа се пресяват сухите съставки: брашно, сода, бакпулвер, какао, сол. 
Към маслената смес започват да се добавят двете смеси( бутермилк и брашно) чрез редуване и при непрекъснато разбиване с миксер. След като сместа стане хомогенна, се изиспва в тавата и се заглажда.
Блатът се пече за около 30-35 минути, до готовност.  Изважда се и се охлажда. От него се изрязват 3 сърца, а остатъка от изрезките се използва за направата на трохи, за декорация на тортата. От тях също могат да се направят кексчета на клечка или трюфели. 

Крем:
Маслото с пудрата захар и ваниловата захар се разбиват на крем. Към тях се добавя крема сиренето и се разбива до хомогенност. 
Тортата се сглобява като се редуват блат с крем. Блатовете са влажни и не се напояват със сироп. Отстрани и отгоре тортата също се измазва с крем. Отгоре, по краищата се поръсват смлени трохи от остатъците на блатовете. 
Тортата се прибира в хладилник, за няколко часа. 







4 коментара:

  1. Кате,
    14 февруари е празник на Трифон Зарезан по стар стил, а стария стил е истинския.Св.Валентин е нов празник, но датата за празнуване на този светец е друга.Въпреки всичко обаче на тази ден се празнува Св.Валентин.А аз винаги се възхищавам на твоите тематични менюта.Панирането на сирене и кашкавал е интересен и вкусен вариант за този празник, особено когато са във форма на сърце.Чудесна е и тортата.
    Бъдете здрави и дано Бог Ви помага във всичко !

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря, Ели! Преди години, празникът на Трифон Зарезан и почитането на Св. Трифон съвпадали на 14 февруари, но след приемането на Григорианският календар, този на Св мчк Трифон се измества на 1 февруари. Повечето хора и мисля основно празнуват Трифон Зарезан все още на 14 февруари, тъй като 1 февруари е ранна дата за резитба на лозята. За мен също 14 е Трифон Зарезан и с родителите ми го отбелязваме тогава.
      Св. Валентин не е български празник, но пък се празнува по цял свят, а тъй като у нас няма негов аналог хората, които празнуват любовта си го отбелязват. Често в България се обвързва тематично с Трифон Зарезан - празникът на виното и любовта. Здрави и благословени бъдете и вие! Поздрави, Ели!

      Изтриване
  2. Отговори
    1. :) Чак перфектно не е, но пък е направено с желание. Благодаря ти, много си мила, Вили!

      Изтриване