Австрийски понички Крапфен
Източник на рецептата: OSSIGENO
35 гр прясна мая
85 мл прясно мляко
100 гр брашно
3 жълтъка
1 яйце
45 грама захар
пакетче ванилена захар
2 с. л. ром
290 гр брашно
80 гр меко краве масло
1/2 чаена лъжичка сол
олио за пържене на маслена баня, около 1 л
Яйцето, жълтъците, захарта и ванилената захар се разбиват с миксер на крем. Към тях се добавят втасалото тесто и ромът. Разбива се на ниска степен с миксера до хомогенност. Накрайниците на миксера се сменят с тези за тесто, на няколко етапа се добавя останалото брашно и солта, като се разбива на първа степен. Добавя се мекото масло. Сместа се бърка за с миксер още 4-5 минути, докато тестото започне да се отлепва от стените на купата. Купата с тесто се покрива със стреч фолио и леко одеало и се оставя на топло място за 1 час, за да втаса до двойно увеличаване на обема.
Втасалото тесто се разделя на топчета с тегло около 50 грама. Всяко топче се оформя с въртеливи движения върху плот докато стане гладко. (След няколко неуспешни опита да докарам гладко топче, установих, че причината е в подготовката на топчето. Всички краища трябва да се подгънат и притиснат в една част и тогава да започне да се върти. Надявам се да успея да прикача снимка при следващата направа на поничките, тъй като сега не снимах). Готовите топчета се подреждат върху хартия за печене на разстояние едно от друго( измерих през 5 пръста:). След като топчетата са подредени има вариант да се дооформят и леко да се сплескат, като се завият с кърпа и притиснат леко с дървена дъска. Този път не го направих, но следващият мисля да пробвам. При затруднение да се оформят гладки топчета, тестото може да се разточи и да се изрежат кръгове с чаша или форма. Разбира се това не е класическият начин за оформяне, но все пак и това е вариант. Аз направих 3 пробни бройки, на вкус нямат разлика, единствено на вид. Както и да се оформят, тук трябва да се покрият с кърпа и да се оставят да втасат до двойно увеличаване на обема.
Пържене. Това може би е най-важният етап, който Инчето е обяснила много подробно и който със сигурност всеки сам трябва да установи, като направи проба с по 1 бр. поничка. Докато достигна точната температура аз прегорих 3 понички:). Така, че не се отказвайте, ако нещата не се получат от първата поничка.
Пърженето става на маслена баня. Аз налях около 1 л олио, в тенджера с диаметър:20 см.
Температурата не трябва да е висока, защото поничките прегарят много бързо.
Олиото се загрява, може да се провери, че е достигнало температурата като се потопи край на дървена лъжица и след секунди по нея се образуват мехури. Първата поничка е нещо като тест за температурата, чрез нея се преценява дали да се увеличи или намали котлона. По принцип всяка поничка трябва да се пържи за 2-3 минути от едната страна и 2 минути от другата. Така, че ако става готова прекалено бързо, то температурата трябва да се намали, за да не изгаря отвън, а вътре да остане сурова.
Поничката се взима с помощта на шпатула или широк нож, така, че да не се наруши формата ѝ. Поставя се в олиото, НО на обратно, така че страната която е била към хартията сега да бъде отгоре. Тенджерата се затваря с капак и се пържи за 2-3 минути. При първата поничка е възможно да се провери и по-рано, тъй като температурата все още е е сигурна. Когато поничката леко покафенее, се обръща внимателно и се пържи отново за 2-3 минути без капак. Готовата поничка се изважда върху хартия за печене. Първите понички се пържат по една, докато се установи правилната температура. След това може да се пържат и по две, три до четири. (За мое удобство записвам, че ги пържа като загрявам олио в тенджера Цептер, отстранявам да се охлади леко, след което работя на 1 степен на котлона.)
Готовите понички се пълнят с шприц със загрят пасиран конфитюр, Нутела, сметана, ванилен крем и др. Поръсват се с пудра захар. Съхраняват се върху чиния, в кутия или поднос, като се покриват със стреч фолио, за 2-3 дни, на хладно в случай, че изобщо останат:).
Кате,
ОтговорИзтриванетези празници в Австрия ми заприличаха на тези в Перник и нашите кукери.Явно има някакво сходство в традициите.А поничките наистина са прекрасни.Отново тематично и красиво предложение.
Поздрави и лек пост !
Кате, на мен снимките ми напомнят на Габровският карнавал. Много са весели, пъстри и емоционални.
ОтговорИзтриванеНашият карнавал е през м.май, и винаги е съпътстван с много насторение.
Само, че разликата, която виждам е, че при нас не се ядат понички, а се набляга на бирата и кебапчетата :)
Твоите понички са много апетитни!
Поздрави и прегръдки, мила!
:) Хриси, Ели, така е, карнавалите навсякъде си приличат, носят настроение и цвят. В Габрово съм била, наистина шествието е много весело и интересно. Това беше първият такъв карнавал, на който съм присъствала, след това бяхме в Ксанти и аз така, открих сходство, а сега и тук в Грац. Поздрави и много усмивки!
ОтговорИзтриванеОооо, след Инчето, сега и ти така изкушаваш, че ще се правят тези понички, да.
ОтговорИзтриванеСамо няма да посмея да си покажа снимките, след вашите, момичета.
Карнавала...ех, пренесох се...
Толкова са симпатични тези топки, че не мога да откъсна очи от екрана :)!
ОтговорИзтриване:) и са много вкусни:). Поздрави, Сонче!
Изтриване