Това е класическа/базова рецепта за тесто за кори за баница. От него може да се направи вита или наложена баница, малки триъгълни банички, пурички и т.н. Количеството в тази рецепта е достатъчно за голямата правоъгълна тава на фурната. Тук аз използвам кръгла тава, като ми останаха две кори, които навих след това на пурички и изпекох допълнително. За по-малка баница може да се направи 1/2 доза.
Съветвам ви когато дърпате корите да мажете ръцете си с олио и ако е необходимо да поръсвате по корите, масата също трябва да е намазана с олио. Дори и корите да се скъсат на места, това не е проблем, защото при навиването вече няма да си личи. По възможност последната външна част на рулото да е цяла, за да не излиза плънката. ( Случва се дори и на най-големите майстори.) Колкото по-тънки са корите, толкова по-добре. Но ако не успеете от първият път, може и по-дебелички да ги оставите, пак ще е вкусно. В крайна сметка вариант на тутманик никой не би отказал.
Магията с престоят на тестото в олио научих в двореца Шьонбрун и от тогава я прилагам на всички баници и щрудели, приготвени вкъщи.
Традиционна българска дърпана баница
Продукти:
1 кг брашно
1 с.л. сол
600 мл хладка вода
1 яйце
1 с.л. оцет
Плънка:
2 яйца
400 гр сирене
Приготвяне:
Брашното се пресява в купа или на плот. Добавя се солта и се разбърква. Прави се кладенче и в него се налива водата, оцета и яйцето. Замесва се тесто. Ако е необходимо може да се добави още брашно, но при мен досега не се е налагало.
Тестото се оформя на топка, покрива се със стреч фолио и се оставя да престои около 15 минути на стайна температура.
След това от него се оформят по-малки топки - горе-долу 6-8 на бр. Ако работната повърхност е по-малка е добре да се направят 8.
Всяка топка се полива хубаво с олио (над купа) и всичките топки се поставят в същата купа, покриват се с фолио и се оставят да престоят около 30 минути.
Работи се върху намаслена повърхност с намаслени ръце. Взима се една топка и първоначално се разточва на кора, след което започва да се тегли с ръце от всички краища, по обиколката на кората. Колкото по-тънко - толкова по-добре.
Върху всяка кора се разпределя плънка и се навива на руло. Краищата на рулото може да се отстранят. Всяко руло се завива като охлюв в тава, намазана с масло.
Баницата може да се намаже леко с олио.
Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 30 минути. Изважда се, напръсква се леко с вода и се завива с кърпа за десетина минути.
Браво, Кате! Прекрасна, майсторска баница си направила! Винаги съм казвала, че всеки може да се научи да тегли или мята тънки кори за баница, единственото условие е да да има човек желание, ама истинско и да го прави с любов! Няма такова нещо като "Не мога! Не става!" :)
ОтговорИзтриванеОх, дояде ми се - страхотна е, наистина! :)
Оооо, идвам 😊
ОтговорИзтриванеНай-най-любимата ми баница...както я правеше баба. Ако с гледане човек се учи, значи и аз мога. Но все не събирам смелост да се пробвам. А така ми се иска отново да опитам вкуса на баницата от детството.
ОтговорИзтриванеТвоята се е получила невероятна! Браво!
Хванала си й цаката, Кате! Невероятна е станала! Поздрави!
ОтговорИзтриванеСтрахотна си я направила, КАте! Поздравления!
ОтговорИзтриванеМайсторски направена баница! Браво!!!!
ОтговорИзтриванеОле, как ми се дояде Кате!!! Баба ми правеше страхотна дърпана баница, а аз така и до днес още не съм се пробвала. Но ти ме нави, и със сигурност ще направя много скоро!
ОтговорИзтриванеПрегръдки Катенце!!
Уау! Чудесна е!
ОтговорИзтриванеКате, при теб винаги изглежда лесно, бързо и вкусно! И аз като момичетата не мога да се престраша. А не вярвам да е толкова трудно. Хубав край на седмицата, мила!
ОтговорИзтриванеКате, поздравления! Майсторски разточени кори!
ОтговорИзтриванеСпокойна вечер!
Майсторска баница! Много апетитна! Браво, Кате!
ОтговорИзтриванеПоздравления!
Прекрасна рецепта, примамливи снимки, Браво! Мисля да пробвам да я направя скоро - напомня ми на детството и не съм я ял от тогава. Би било страхотно да я приготвя добре и то от първия път. Не ми звучи сложно, но със сигурност си има своите препъни камъни :) Ще споделя скоро!
ОтговорИзтриванеПоздрави!
Разкошна, слънчева и майсторски приготвена баница -
ОтговорИзтриванепоздравления, Кате страхотна си!
Поздрави за теб и хубави пролетни дни!
Златни ти ръце,скъпа,баницата ти е еталон,идеална,перфектна и всичко най-най!
ОтговорИзтриванеСпомен за баба и село. Не знам дали ще успея, но ще опитам :)
ОтговорИзтриванеРазбира се, че ще успеете! Просто според мен от важно значение е олиото и престоят на тестото в него. След това също по време на дърпането да се маже с олио и ръцете и масата и тестото. Както казах и в рецептата, дори и да не е толкова тънко, пак ще се получи. Поздрави!
ИзтриванеТози трик с олиото е безценен, наистина. Беше супер лесно и стана чудесна баница.
ИзтриванеПоздрави.
Радвам се, че се е получила и благодаря, че оставихте коментар, за да може и други хора да се престрашат:))) не е трудно, наистина. Приятна вечер!
ИзтриванеМайсторица си голяма, Кате! направо ми замириса на масълце и прясно изпечена баничка! Разкошна е!
ОтговорИзтриванеПрегръдки и хубава седмица!
Oh, още не съм правила, но ти си я наснимала и описала така, че изглежда лесно! Благодаря! Поздравления, Катя, страхотна е!
ОтговорИзтриванеМоята баба Пенка (Бог да я прости) беше майстор на дърпаните баници :)
ОтговорИзтриванеТя слагаше малките питки да втасват между две кърпи и после преди да ги дърпа ги преместваше в олио както вас. Спомням си, че винаги дърпаше тестото върху голям чаршаф (използван само за това) за да може да не и се къса, а и с него си помагаше лесно да я навива после. ;) някой ден и аз ще пробва да дърпам баницата, благодаря за рецептата
Скъпи спомени и ценни уроци ни оставят бабите. Сигурна съм, че ще успеете и с вашата баница, още повече, че сте виждали как се прави. Поздрави и от мен!
Изтриване