Тези картофки са много популярни на местата, предлагащи улична храна. Различават се от останалите с мека сърцевина и хрупкава коричка отвън. Няма някаква специална рецепта, а просто един трик, заради който картофите стават толкова различни от познатите ни класически пържени картофи. Ако се нарежат на по-дебели пръчици, в средата ще останат меки, а отвън с хрупкава коричка. Ако пък се нарежат на тънки пръчици, ще имат вкус на хрупкав чипс. И в двата случая са много вкусни. Тайната всъщност е двойното пържене. И не бързайте да се плашите от него, тъй като времето за пържене всъщност не е по-различно от времето на пържене на класическите картофи, просто се прави на два етапа. Първият път се пържат 3-4 минути, охлаждат се, а след това се пържат до златисто. В YouTube има много видеа, които може да са ви в помощ, в случай, че има нещо неясно тук.
Пържени белгийски картофи
1 – 1,5 кг картофи
1 л олио за пържене
сол
дресинг по избор
Задължително е кърпата, която се използва да е чиста, много добре изплакната и без аромати на омекотители и прах за пране! В повечето рецепти картофите само се отцеждат добре, или подсушават с хартиена салфетка, но често се лепи по картофите, така че с помощта на кърпа процесите се извършват много по-добре.
Картофите се белят. Нарязват се на пръчици с желаната дебелина, но задължително да са еднакви(доколкото е възможно). Измиват се много добре под течаща вода, най-удобно е в голяма цедка или гевгир. Оставят се във вода за няколко минути, разбъркват се добре и се измиват няколко пъти. Подсушават се добре в кърпа.
Олиото се изсипва в дълбок съд(касерола) или фритюрник. Картофите се поставят внимателно в горещото олио. Възможно е да пръскат! Пържат се 3-4 минути и се изваждат в голяма цедка, за да се отцедят от мазнината, след което се изсипват върху суха кърпа и се подсушават много добре.
След като картофите са охладени (може отново да се подсушат) се пускат в горещо олио и се пържат до златисто. Изваждат се, отцеждат се в цедка, посоляват се докато са в нея и леко се “раздрусват” за да се посолят навсякъде.
Кате, преди години по времето на соца съм виждала в ресторантите да приготвят пържените картофи по този начин, само че без да ги подсушават след първото запържване (бланширане). Просто ги изваждаха в голяма тава и след това пърженето ставаше много по-бързо.
ОтговорИзтриванеНепременно ще пробвам да направя такива картофки!
Поздрави и благодаря за споделеното!
Хриси, в доста от рецептите не се подсушават, а само се оставят да се отцедят добре. В някои само се попиват с домакинска хартия. Но си мисля че е добре да се подсушат и от водата, за да не пръскат в олиото, и от олиото, за да не се наслоява, пък и като се пуснат сухи, стават някак по-хрупкави. В уличните павилиончета за такива картофи ги оставят да се отцеждат в едни кошници, в които ги и пържат. Просто си имат няколко.
ИзтриванеНе съм знаела, че и в България картофките са ги пържили по този начин. Всъщност дали бланшираните картофи по магазините не са нещо подобно? Мислех, че се бланшират във вода, но като се замисля остават мазнина по пръстите като ги пипам, така, че е възможно и затова те стават също по-хрупкави от обикновените. Но най-добре прясно и домашно приготвени:). Направи ги, много са вкусни. Поздрави!
Кате,
ОтговорИзтриванемисля,че бланшираните картофи се правят с еднократно пържене и след това охлаждане и замразяване.Да, по заведенията така ги правят, но без да ги подсушават.Стават по - хрупкави и вкусни с двойно пържене.
Поздрави и успешна нова седмица !
Ясно, разкрихме тайната на хрупкавите картофки:). Нещо такова предполагах и аз. Поздрави, Ели!
ИзтриванеЕеее, как ще издържа след тази гледка.. много са апетитни, Кате. А аз все бързам да му се не види...
ОтговорИзтриванеТова вече си е играчка...
ОтговорИзтриване