П
|
реди години, когато все още правех първите си стъпки в кулинарията и най-често следвах дословно рецепти, една от тези, които търсих тогава бе рецепта за гювечета. Бях си купила такива съдове от Троян и не знаех точно какво да сложа в тях. Днес това ми се струва забавно, тъй като гювечето всъщност е съд, в който можеш да приготвиш всичко, което може да се побере в него, а любимо ми е "обери хладилника":).
Как се прави гювече?
Гювечетата са онези малки глинени съдове с капаци, които няма как да не си забелязал, ако си бил в определени краища на България. А в традиционните ни български механи, за гювечетата е отредено челно място, допринасяйки както за битовата атмосфера, така и за вкусът на ястията, които се приготвят в тях. Такива съдове има не само в България, но тук ще стане дума за нашенските.
Първа употреба на гювече:
Преди първата му употреба, гювечето се нуждае от определена манипулация, за която най-добре да попитате на мястото, откъдето се купува, тъй като съществуват различни видове и е напълно възможно да има разлика. За моите просто ми казаха да ги измия добре преди първа употреба и най-често това са указанията за всички "гледжосани"(с покритие) глинени съдове.Правила за готвене в гювече:
Важните правила, които спазвам са съобразени с изискването да няма рязка промяна в температурата, когато готвя с тях. Например:– Когато се поставя горещ продукт в тях е добре предварително и постепенно и самите гювечета да се затоплят.
- Ако продуктите в тях са студени и гювечетата също, се поставят в студена фурна и тогава се включва да се загрява.
- Ако продуктите и гювечетата са топли, тогава може да се поставят в загрята фурна.
– Каквото и да пека, намазвам отвътре с мазнина.
Рецепти за гювечета:
Рецептите за гювечета са толкова много и винаги различни, че рядко се повтарят. Има разбира се някои гювечета, които извикваме "на бис":), като: "Сирене по шопски", "Редено гювече", в тях приготвям и "Пилешки дробчета по селски", "Пилешка каварма", "Пилешка каварама с яйце", Родопска каварма, Спагети Болонезе с яйце.Най-хубавото е, че всеки може да приготви индивидуално своята вечеря или обяд. Ето например тези гювечета:
1: зехтин, лук на ситно, резен домат, домати на кубчета, плочка сирене, гъби на едро, печена чушка на ивици, маслини, кисели краставички, масло, чубрица, 2 с.л. вода и в края на печенето яйце и червен пипер.
2: олио, лук на ситно, резен домат, домати на кубчета, плочка сирене, шунка на ленти, гъби на едро, печена чушка на ивици, Фует( вид колбас)маслини, кисели краставички, масло, чубрица, 2 с.л. вода и в края на печенето яйце и червен пипер.
3: олио, лук на ситно, резени домат, домати на кубчета, плочки сирене, гъби на едро, печена чушка на ивици, шунка на ивици, фракнфуртери( кренвирши), маслини, кисели краставички, масло, чубрица, 2 с.л. вода и в края на печенето яйце.
Всичките ги затварям, а тези без капаци покривам с алуминиево фолио. Поставям ги в студена фурна и пека на 200 градуса за 1 час, отварям, счупвам по едно яйце, по желание червен пипер и връщам във фурната да се запекат.
На практика в гювечетата може да се готви всичко, но е важно всички продукти, които се поставят да изискват сходно време за готвене. Няма как да се сложи суров картоф и колбас едновременно. Необходимо е картофът да е предварително сварен или много ситно нарязан, или пък да се готви в гювечето, а колбасът да се постави на по-късен етап.
В някои случаи гювечетата се използва само за запичане на вече сготвено ястие, в други директно се готви в тях.
Импровизациите най-често се случват, когато отворим хладилника, съгледаме изостанало парче кашкавал, някое саламче от закуската, със сигурност се намира някой картоф, морков или чушка, едно яйце за финал и хоп- идеята вече е дошла. Хем рециклираме храна, хем хапваме вкусно:). Когато нямам гювечета използвам купи, подходящи за печене във фурна.
Ех, Кате припомни ми любимите гювечета, които преди години честичко приготвях.А сега много отдавна не съм ги правила.Но са много вкусни, а и лесни за приготвяне.Чудесни идеи за гювечета предлагаш, все още има и ги продават тези гювечета в България.Чудя се как и това производство не унищожиха и не затриха.Но дано се проектират и други подобни съдове за готвене.Някои гювечета са по - големи по размер и по - удобни за употреба.Снимките ти са разкошни.
ОтговорИзтриванеПоздрави и усмивки !